Karaköy Güllüoğlu Baklava

Karaköy Güllüoğlu Baklava

Yıllardır tek bir şube ile babadan devraldığı baklava işini yürüten Nadir Güllü, Karaköy’ün sembollerinden. Birbirinden lezzetli ve farklı şerbetli tatlılarıyla baklava severlerin İstanbul’da uğrak mekanları arasında yer alıyor.
nadir-gullu-baklava

Her gidişimde olmasa da en az yarısında dükkanın sahibi ve bu enfes lezzetlerin ustası Nadir Güllü bizzat dükkanının başında oluyor. Kendisiyle sohbet etmek isteyenlerle muhabbet ediyor tatlı yiyor.

karakoy-gulluoglu-baklava

Baklavanın yanında veya üstüne çay, kahve içebileceğiniz gibi; soğuk veya ılık su sebillerinden ücretsiz olarak su doldurabilirsiniz.

Karaköy Güllüoğlu Baklavalarının tarihi

Güllüoğlu, 1871 yılından bugüne baklavacılıkla uğraşan, beş kuşaktır bu mesleği babadan oğula aktaran Gaziantepli bir ailenin ismidir. 1871 yılında büyük dede Güllü Çelebi, meslekte ilerleyebilmek için tatlıcılıkta en ileri bölgeler olan Halep ve Şam’a gitti ve altı ay kalıp baklavacılığın inceliklerini öğrendi. Gaziantep’e dönünce de bir baklava tezgâhı kurdu. Güllü Çelebi’nin vefatından sonra oğlu Hacı Mahmud Güllü, baba mesleğini sürdürdü ve oklava ile tek tek açılan ince yufkadan baklava yapımını başlattı. Hacı Mahmud Güllü’nün dört oğlu da baklavacı olarak yetişince, Güllü Ailesi’nde baklavacılık bir gelenek halini aldı.
1930’larda tahta kutular içinde civar illere gönderilen kuru baklavalar, Güllü Ailesi’nin ününü Gaziantep dışına taşıdı. Baklavaların rağbet görmesinden cesaret alan Hacı Mahmud Güllü’nün torunu Mustafa Güllü, baklavacılığı İstanbul’a taşımaya karar verdi. 1949 yılında Karaköy’de açılan İstanbul’un ilk baklava dükkânı, aynı zamanda Gaziantep dışındaki ilk fırınlı baklava dükkânıdır. O günden bugüne baklavanın İstanbul’daki ilk adresi olarak Karaköy Güllüoğlu gösterilir.

karakoy-gulluoglu

Baklavacılık mesleğine yön veren ve birçok baklava ustası yetiştiren büyük usta Hacı Mustafa Güllü, 21 Şubat 2012 tarihinde vefat etti. Rahmetli Hacı Mustafa Güllü’nün beş oğlundan dördü, halen baba mesleğini sürdürüyor. En büyük oğlu Nejat Güllü, 1983’de, diğer oğlu Faruk Güllü ise, 1993’de müesseseden ayrılıp kendi başlarına mesleği devam ettirme kararı aldılar. Nadir ve Ömer Güllü kardeşler ise, Karaköy’deki müessesede babalarının yanında kaldılar. Karaköy Güllüoğlu 5 kuşaktır baklava geleneğini sürdürüyor.

About author

Funda
Funda 5 posts

Çevre mühendisi, katalog mankeni ve gurme :)

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply